Ubezpieczenie kredytu – czy warto z niego skorzystać?

Ubezpieczenie kredytu – czy warto z niego skorzystać?
ubezpieczenie kredytu

Jeśli kiedykolwiek ubiegałeś się o kredyt, to z pewnością zetknąłeś się także z czymś takim jak ubezpieczenie kredytu. Pracownicy banku często zachęcają do tego, aby się na nie zdecydować a czasem jest to element obowiązkowy, bez którego nie dostaniemy pieniędzy. Czym jest ubezpieczenie kredytu i czy warto z niego skorzystać? Podpowiadamy.

Czym jest ubezpieczenie kredytu?

W momencie, gdy bank oferuje Ci swój produkt finansowy, z pewnością zaproponuje Ci także ubezpieczenie, które ma ułatwić Ci spłatę zobowiązania w razie nieprzewidzianych problemów np. utraty pracy czy też choroby. W razie kłopotów finansowych ubezpieczenie kredytu ma zapewnić Ci bezpieczeństwo, dlatego wydawać by się mogło, że warto je wziąć.

Ubezpieczenie jest traktowane przez banki jak forma zabezpieczenia i w przypadku większych kredytów np. hipotecznego wiele banków wymaga wykupienia takiej usługi. Może ono przybierać wiele form, od ubezpieczenia nieruchomości czy przedmiotu po ubezpieczenie na życie kredytobiorcy lub utratę pracy.

Czy ubezpieczenie kredytu jest niezbędne?

Jeśli bank z góry nie narzuca Ci konieczności wzięcia ubezpieczenia, to warto się zastanowić nad tym, czy jest ono potrzebne. Czasem warto zabezpieczyć się na wypadek niektórych sytuacji, ale trzeba pamiętać, że to poczucie bezpieczeństwa będzie Cię dodatkowo kosztować i koszty kredytu mogą znacznie wzrosnąć.

Bank ma prawo do tego, aby wymagać od nas wykupienia ubezpieczenia kredytu, wtedy po prostu musimy spełnić ten warunek, jeśli chcemy otrzymać kredyt. Jeśli wykupienie ubezpieczenia nie jest warunkiem do tego, aby otrzymać pieniądze to i tak warto zapoznać się z ofertami takiej usługi. Jeśli trafi Ci się dobra oferta ubezpieczenia w atrakcyjnej cenie, to warto rozważyć taką opcję, w momencie, gdy bierzesz kredyt na kilka lat. W tym czasie w Twoim życiu może zmienić się bardzo wiele i warto być zabezpieczonym na wypadek takich zdarzeń jak choroba czy utrata pracy.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

To czy rezygnacja z ubezpieczenia będzie możliwa, zależy od banku, którego jesteś klientem. Przed podpisaniem umowy sprawdź, czy dana placówka dopuszcza możliwość rezygnacji z ubezpieczenia podczas trwania spłaty zobowiązania. Czasem można to zrobić bez żadnych konsekwencji, czasem zaś konsekwencje z rezygnacji są na tyle nieprzyjemne, że nie warto tego robić.

W większości przypadków nie zaleca się rezygnować z ubezpieczenia kredytu, ponieważ stracimy zabezpieczenie w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń, a bank nie odda nam składki za niewykorzystany okres trwania kredytu.