Sprzedaż kredytów czyli biznes na naiwnych

Sprzedaż kredytów czyli biznes na naiwnych

Kredyty to biznes…a w każdym biznesie chodzi o to, by sprzedać swój produkt! Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz szukać najlepszej oferty kredytowej w Internecie. Większość stron poświęconych tej tematyce prowadzona jest przez przedstawicieli firm, oczywiste więc jest, że będą chcieli przekonać Cię, że kredyt hipoteczny najlepiej wziąć właśnie u nich. Dlatego uważnie rozważ każdą ofertę i dobierz tę dostosowaną do Twoich osobistych potrzeb.

Czy na pewno potrzebuję nowego domu?

Mówią „zastaw się, a postaw się”, jednak czy jest to właściwa postawa gdy mowa o kupowaniu domu? Statystyki potwierdzają: coraz więcej kupujemy, coraz więcej posiadamy. Potrzebujemy coraz większej przestrzeni by pomieścić cały dobytek: w ciągu ostatnich 40 lat wielkość przeciętnego domu wzrosła o 45%, za to wielkość przeciętnej rodziny spadła o 12%.

Oczywiście to do Ciebie należy odpowiedź na pytanie „Czy nowy, większy dom jest mi naprawdę potrzebny?”, jednak skoro Twoi przodkowie dali radę pomieścić wieloosobową rodzinę w domu mniejszym niemal o połowę, to czy Twoja rodzina naprawdę potrzebuje tak wiele?

Pożyczysz więcej, niż potrzebujesz

Przekonuje o tym guru do spraw finansów, David Bach, autor wielu bestsellerów dotyczących wzbogacania się. Pożyczysz więcej, ponieważ ktoś przekona Cię, że „to się opłaca”. Kredytodawcy dbają o to, byś pożyczył jak najwięcej bo wtedy też przeznaczysz więcej środków na spłatę długu. Zmieniło się też samo znaczenie tego, co opłacalne: w latach 70. atrakcyjna oferta oznaczała przeznaczenie 25% zarobków na spłatę zaciągniętej pożyczki. W latach 90. odsetek ten sięgnął już 33%, zaś obecnie atrakcyjna oferta wiąże się z przeznaczeniem na opłaty 41% swoich zarobków.

Zabezpieczenie kredytu – hipoteka

W momencie w którym zdecydujesz się na kredyt mieszkaniowy, bank może zażądać od Ciebie zapewnienia, że spłacisz zaciągniętą pożyczkę. Takim zabezpieczeniem jest najczęściej hipoteka nieruchomości na którą brany jest kredyt. W przypadku niespłacania rat określonych w umowie bank ma więc prawo do zlicytowania nieruchomości i uzyskanej za nią ceny wziąć tyle, ile mu się należy. Takie działanie stanowi jednak ostateczność.

Pamiętaj o podatku

Często przemilczaną, ale jakże ważną kwestią jest konieczność opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z ustawą, jedną z sytuacji, w których należy taki podatek uiścić jest ustanowienie hipoteki. Suma, jaką trzeba zapłacić różni się w zależności od rodzaju ustanowionej hipoteki. I tak, w przypadku hipoteki zwykłej zapłacimy 0,1% wartości zabezpieczanej wierzytelności – przy pożyczce w wysokości np. 200 tys. zł, PCC wyniesie 200 zł. Sprawa ma się inaczej w przypadku hipoteki kaucyjnej: w takim wypadku podatek wyniesie zawsze 19 zł. Osoba zaciągająca kredyt hipoteczny ma na uiszczenie podatku 14 dni od daty ustanowienia hipoteki, czyli od dnia złożenia do sądu wniosku o wpis do księgi wieczystej.

Poza rankingiem pamiętaj o najważniejszym: dokładnie przemyśl, czego potrzebujesz, i spokojnie rozeznaj się w dostępnych dla Ciebie opcjach. Świadomość powyższych faktów pozwoli Ci na podjęcie świadomej i racjonalnej decyzji dzięki której niedługo będziesz się cieszyć swoim wymarzonym domem.