Na co zwrócić uwagę biorąc pożyczkę pozabankową?

Na co zwrócić uwagę biorąc pożyczkę pozabankową?

Pożyczki pozabankowe są świetną alternatywą pożyczania pieniędzy. Zwracając uwagę na kilka kluczowych podpunktów umowy można z czystym sumieniem i pełnym spokojem korzystnie pożyczać pieniądze nie korzystając z oferty banków. Poniżej postarałem się wymienić kilka najbardziej istotnych.

Czas odstąpienia od umowy

W tym punkcie warto zwrócić uwagę na czas jaki mamy na całkowite odstąpienie od umowy. Przeważnie wynosi on od kilku do kilkunastu dni. Szczególne znaczenie ma to dla osób, które potrzebują pieniędzy na bardzo krótki czas. Mamy wtedy możliwość pożyczenie pieniędzy, by następnie w ciągu kilku dni odstąpić od umowy i po prostu zwrócić tylko pożyczoną kwotę, bez żadnych dodatkowych opłat. Można powiedzieć, że w ten sposób wykorzystujemy przepisy na naszą korzyść.

Możliwość wcześniejszej spłaty

Kolejnym punktem na który warto zwrócić uwagę jest ten dotyczący wcześniejszej spłaty. Firmy różnie podchodzą do tej kwestii i zdarzają się przypadki w których spłacając wcześniej zostaniemy obciążeni na przykład opłatą manipulacyjną, co w konsekwencji sprawi, że nie zaoszczędzimy, a możemy wręcz stracić. Wiele firm jednak oferuje zmniejszenie kosztów pożyczki w zamian za wcześniejszą spłatę.

Rozsądne pożyczania
Rozsądne pożyczanie jest bezpieczne i bezstresowe

Możliwość przedłużenia czasu spłaty

Nawiązując do punktu poprzedniego, warto też zwrócić uwagę na możliwość przedłużenia okresu pożyczki. W życiu zdarzają się różne sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, dlatego może okazać się, że potrzebujemy nieco dłuższego okresu na spłatę pożyczki niż przewidywaliśmy wcześniej. Najczęściej pożyczkodawca wymaga od nas uiszczenia opłaty manipulacyjnej za przedłużenie okresu spłaty. Lepiej skorzystać z takiej opcji, niż doprowadzić do sytuacji, w której zostaniemy w niekorzystną historią w BIK.

Dodatkowe opłaty

Szczególną uwagę warto zwrócić na wszelkie dodatkowe opłaty. Na przykład dodatkowe ubezpieczenia które musimy wykupić lub opłaty manipulacyjne. Mimo iż ukrywanie tego typu opłaty jest niezgodne z prawe nada istnieje niewielki odsetek firm, które starają się obchodzić te przepisy. W przypadku odnalezienia takiego zapisu w umowie warto poważnie rozważyć skorzystanie z innej oferty.

Kwestie związane z BIK i zabezpieczeniami

Kolejny punkt ma szczególne znaczenie dla osób, które mają niekorzystną historię w BIK, a mimo to chcą zaciągnąć pożyczkę. Należy dobrze sprawdzić jakich innych zabezpieczeń będzie w takim przypadku wymagał od nas pożyczkodawca. Najczęściej będą to żyranci lub na przykład umowa o pracę.

Powyżej wymieniłem kilka punktów, dzięki który mam nadzieję że każdy świadomie weźmie korzystną dla siebie pożyczkę pozabankową.