“Mam kilka kredytów i pożyczek. Co zrobić?” – czyli jak wyjść z długu.

“Mam kilka kredytów i pożyczek. Co zrobić?” – czyli jak wyjść z długu.

Kredytom nie można odmówić tego, że nieraz stają się ratunkiem w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki kredytom możemy kupić mieszkanie w wieku 30 lat, a nie 60. Stać nas na samochód i nierzadko ratują w sytuacjach nagłych i nie do przewidzenia. Jednak nawet jedna nieprzemyślana decyzja o kredycie może doprowadzić nas na skraj finansowej wytrzymałości. Źle wyliczone raty spłaty, kredyt niedopasowany do budżetu domowego, czy zmiana sytuacji finansowej. Te kilka rzeczy staje się przyczyną większych problemów. Jeden nieprzemyślany kredyt rodzi następny, a ten jeszcze kolejny. Bardzo łatwo jest wpaść w spiralę zadłużeń. Dużo trudniej z niej wyjść. Zobacz jak wyjść  z długu.

Analiza sytuacji

Pierwszym krokiem jaki trzeba podjąć, by wyjść z zadłużenia jest dokładna analiza. Czego? Działań, które doprowadziły mnie do sytuacji, w której się znajduje. Nie da się naprawić błędów, których się nie zna. Dlatego w pierwszej kolejności zastanów się, w którym miejscu popełniłeś błąd. Która decyzja pociągnęła w konsekwencji za sobą kolejne zadłużenia. W tym miejscu warto też przeanalizować swoje codzienne wydatki. Zobaczyć z czego mogę zrezygnować. Jedzenie na mieście, kino, czy inne rozrywki niestety powinny pójść w odstawkę. Warto także korzystać z promocji i przecen. Pamiętaj jednak, by kupować tylko to, co jest ci naprawdę potrzebne. 

Po drugie – nie wydawaj pieniędzy, których nie masz. Najgorszym pomysłem jaki może ci przyjść do głowy to zaciąganie nowych chwilówek lub zakładanie kart kredytowych. Kartę kredytową najlepiej potnij i wyrzuć do kosza. Jeśli na coś cię w danej chwili nie stać, to lepiej sobie to odpuść. Jeśli po wyjściu z długu, dalej będziesz tej rzeczy potrzebować, to dopiero wtedy ponownie rozważ kupno. 

Konsolidacja kredytów i chwilówek 

Rozwiązaniem, które może pomóc ci wyjść z długu jest konsolidacja chwilówek lub kredytów. Jeśli posiadasz kilka zobowiązań finansowych, których miesięczne raty są dla ciebie za duże to rozważ konsolidację. Na czym ona polega? Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę dotychczasowych długów. Dzięki temu rozwiązaniu pozbędziesz się starych zobowiązań finansowych. W zamian zostaniesz z jedną ratą do spłaty. Kwota raty ustalana jest od nowa, a dzięki wydłużeniu okresu spłaty możesz zmniejszyć jej wysokość. Jednak żeby kredyt konsolidacyjny się opłacał trzeba go dokładnie przeanalizować. Tutaj warto skorzystać z pomocy specjalistów. Doradcy z kredyty w Bydgoszczy pomogą ci wybrać najkorzystniejszą ofertę.