Jak wyjść z długów?

Jak wyjść z długów?

Poradników w stylu jak wyjść z długów czy jak pozbyć się kredytu napisano już wiele. Większość z nich sprzedaje te same pomysły czyli skonsolidowanie kredytów krótkoterminowych w jeden długoterminowy o mniejszej racie niż raty cząstkowe, wydłużenie okresu spłacania rat kredytu lub przejście z kredytu konsumpcyjnego na tańszy czyli na kredyt hipoteczny.

Zamiast jednak zastanawiać się jak wyjść z długów czy jak pozbyć się kredytu który po kilku latach systematycznego spłacania każdemu może obrzydnąć lepiej zadać sobie trochę trudu i zastanowić się jak nie popaść w długi. Jednakże na to zazwyczaj jest za późno, Kredyt łatwo zaciągnąć ale gorzej go spłacić, to prawd stara jak świat jednak w momencie kiedy zaciągamy kredyty nie myślimy w ten sposób, dajemy się ponieść reklamie, czy presji społecznej która mówi nam że powinniśmy kupować coraz to nowsze rzeczy i coraz to więcej aby być trendy.

Jak pozbyć się długów i trudnego kredytu

Najskuteczniejszym sposobem wychodzenia z długów jest całkowita zmiana mentalności i sposobu życia. Ktoś kto chce uzdrowić swoje domowe finanse musi przeobrazić się z konsumenta w inwestora. Najważniejsze to zatrzymać niepotrzebne wydatki, a w następnej kolejności spróbować optymalizować pozostałe koszty. Aby to zrobić trzeba sprawdzić dokładnie na co ile wydajemy.

Kluczem do sukcesu jest rozpoczęcie prowadzenia swojej prywatne księgi przychodów i rozchodów. Taki bilans trzeba prowadzić bardzo skrupulatnie, wpisując wszystkie swoje wydatki codziennie. Można to robić w zeszycie lub w arkuszu kalkulacyjnym. Ważne aby zacząć mierzyć swoje finanse ponieważ jak mówi teoria zarządzania nie jesteśmy wstanie kontrolować danego procesu dopóki nie będziemy go mierzyć.

Po miesiącu prowadzenia skrupulatnych finansowych zapisków zobaczymy jaką część swoich dochodów wydajemy na rzeczy absolutnie konieczne, takie, bez których nie jesteśmy wstanie żyć, ile wydajemy na rzeczy potrzebne ale bez których moglibyśmy się obejść, przynajmniej przez jakiś czas oraz zaczniemy rozpoznawać wydatki które są zupełnie zbyteczne i których wyeliminowanie spowoduje że pojawią się w naszym portfelu wolne środki, dzięki którym będziemy mogli regulować swoje raty kredytowe a po spłaceniu kredytu te sumy będziemy mogli odkładać na konta oszczędnościowe lub w coś inwestować.