Jak najszybciej sprawdzić zdolność kredytową?

Jak najszybciej sprawdzić zdolność kredytową?

W dzisiejszych czasach zakup mieszkania czy domu z własnych oszczędności dla mnóstwa osób jest niemalże niemożliwy. Z tego powodu większość ludzi planujących tego rodzaju inwestycję decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego, który w dużej części pozwoli im na sfinansowanie takiego przedsięwzięcia i zrealizowanie marzeń o własnym kącie.

Czym jest zdolność kredytowa?

Aby jednak otrzymać od banku pomoc w pożądanej wysokości, należy mieć najpierw zdolność kredytową. Pod pojęciem tym nie kryje się nic innego jak zdolność danego podmiotu do zwrócenia pożyczonej kwoty wraz z odsetkami w określonym czasie.

Instytucje finansowe dysponują szeregiem instrumentów pozwalającym im na ustalenie, czy dana osoba rzeczywiście posiada możliwość terminowego wywiązywania się ze swoich zobowiązań pieniężnych. Przed udaniem się do oddziału banku, warto najpierw samodzielnie dowiedzieć się, jak sprawdzić zdolność kredytową samodzielnie. Posiadanie takiej wiedzy z pewnością oszczędzi wszystkim stronom wiele czasu i stresu oraz przyspieszy całą procedurę. 

Gdzie można sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową danej osoby wpływa wiele różnych czynników, a każda instytucja bankowa może posiadać nieco odmienne warunki udzielania pomocy finansowej. Najczęściej jednak przy dokonywaniu oceny klienta brane są pod uwagę następujące elementy: 

  • wiek, 
  • stan cywilny, 
  • rodzaj umowy, na którą jest się zatrudnionym, 
  • historia spłacania dotychczasowych zobowiązań, 
  • roczne dochody, 
  • wielkość gospodarstwa domowego, 
  • staż pracy,
  • stanowisko pracy. 

Jak więc widać, uzyskanie wymarzonej kwoty kredytu pozwalającej na realizację swoich założeń, zależy od wielu różnych elementów, których samodzielna ocena może nastręczać pewnych trudności. Osoby, które zastanawiają się, jak sprawdzić zdolność kredytową, mogą jednak skorzystać z gotowych narzędzi ułatwiających to zadanie.

Na samym początku warto wyszukać w internecie kalkulator zdolności kredytowej dla kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego. Aplikacje tego typu są dostępne zupełnie za darmo, a ich używanie można określić jako bardzo łatwe czy wręcz intuicyjne.

We właściwe miejsce wystarczy jedynie wpisać wymagane dane, a następnie na ekranie komputera czy smartfona ukazuje się konkretna diagnoza. Jeżeli ma się już wybrany konkretny bank, w którym chciałoby się ubiegać o pożyczkę, można zadzwonić na infolinię, gdzie pracownik przeprowadzi dokładny wywiad i od razu udzielni informacji zwrotnej.

Strony internetowe większości instytucji finansowych posiadają także specjalne zakładki, za pośrednictwem których dostępne są formularze online pomagające w określeniu, jak wysoka jest zdolność kredytowa zainteresowanego. Wszyscy konsumenci, którzy chcą się dowiedzieć, jak sprawdzić zdolność kredytową, a którzy nie czują się zbyt pewnie w obsłudze nowych technologii, mogą skorzystać z najbardziej tradycyjnej metody, czyli udać się do oddziału banku i porozmawiać z konsultantem, który odpowie na wszystkie pytania i pomoże w dobraniu produktu finansowego.