Dobrze się zastanów zanim weźmiesz pożyczkę

Dobrze się zastanów zanim weźmiesz pożyczkę

Decyzja o wzięciu pożyczki nigdy nie jest łatwa. Wiąże się z pewnym ryzykiem i zaciągnięciem zobowiązania. Dlatego – zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę – postaraj się wybrać ofertę najlepszą dla ciebie. Jak to zrobić? Porównuj! Poniżej kilka rad na co zwrócić uwagę podczas porównywania ofert.

Sprawdź, za co płacisz

Większość osób, porównując oferty pożyczek, patrzy na dwie rzeczy – wysokość raty i maksymalną kwotę, jaką może uzyskać. Nie jest to do końca dobre podejście. Na wysokość raty wpływa bowiem bardzo dużo czynników, są także elementy niemające nic wspólnego z wysokością raty – a mogące znacznie wpłynąć na spłatę naszego zobowiązania. Dlatego na początku powinniśmy spojrzeć na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Wszystkie instytucje finansowe mają obecnie obowiązek podawania tej wartości. Uwzględnia ona wszystkie prowizje, ubezpieczenia oraz inne opłaty bankowe, które spłacane są w ratach miesięcznych – będzie więc na początku bardzo dobrym źródłem informacji.

Podstawy

Ważnym kryterium doboru oferty są także takie czynniki jak oprocentowanie i wysokość prowizji. W dużej mierze właśnie one wpływają na wysokość naszej raty. Koniecznie zweryfikuj też, czy ewentualna prowizja płatna jest „z góry” (czyli musisz opłacić ją z własnych środków przed wypłatą pożyczki), czy doliczana jest do wysokości udzielanej kwoty i powiększa twoje zobowiązanie.

Koszty z gwiazdką

Istnieją też dodatkowe koszty, które mogą być różne dla każdej z ofert. Na początek zwróć uwagę, czy nie zostaniesz obciążony opłatą za rozpatrzenie wniosku o pożyczkę. Niewiele instytucji stosuje obecnie tę opłatę, ale są takie, które do tej pory z niej nie zrezygnowały. Zweryfikuj również czy istnieje obowiązek ubezpieczenia. Nie jest ono obowiązkowe, jednak zdarzają się sytuacje „wymuszenia” na kliencie ubezpieczenia na przykład od utraty pracy. Jest to dobre zabezpieczenie pożyczki, które z pewnością warto przemyśleć – jednak podnosi ono całkowitą wartość naszego zobowiązania. Należy o tym pamiętać.

Nie tylko finanse

Oprócz kwestii finansowych, należy zweryfikować także dodatkowe aspekty – możliwość wcześniejszej spłaty, wydłużenie terminu spłaty bądź możliwość „przerwy” w spłacaniu, w wypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności. Zastanów się, które z tych rzeczy są dla ciebie ważne i sprawdź, która instytucja posiada je w swojej ofercie.

Szybkie porównanie

Jeśli nie masz czasu i energii by chodzić po bankach i instytucjach, porównując różne oferty pożyczek – możesz skorzystać z bardzo prostego narzędzia: porównywarki internetowej. W sieci znajdziesz mnóstwo tego typu stron, na których porównasz wybrane przez siebie oferty – szybko, prosto i bez wychodzenia z domu.