Miliony ludzi na całym świecie zaciąga kredyty. To bardzo dobra opcja dla osób, które nie posiadają oszczędności, a chciałyby rozpocząć udane życie prywatne/zawodowe lub ratunek w tzw. nagłej sytuacji bez wyjścia. Pożyczając pieniądze od kredytodawcy, podpisujemy umowę, na której warunki się zgadzamy. Jednym z nich jest przystanie na ustalony harmonogram spłat oraz zgoda na poniesienie konsekwencji w momencie niewywiązywania się z niego.
Co się dzieje w momencie, gdy przestajemy uiszczać kolejnych rat kredytu? Jakie kroki względem kredytobiorcy może podjąć wierzyciel? Odpowiedź poniżej.
Konsekwencje niespłacania kredytu
W zależności od podpisanej umowy i warunków w niej zawartych, w momencie braku spłaty kredytu możemy spodziewać się określonych w niej konsekwencji. Podjęte kroki windykacyjne będą wówczas jak najbardziej zgodne z prawem, gdyż uprzednio zgodziliśmy się na nie w momencie zawarcia pisemnego porozumienia z wierzycielem.
Do najbardziej przewidywalnych działań procesu windykacyjnego należą kolejno:
- Upomnienia telefoniczne, monity oraz naliczanie odsetek
- Skierowanie sprawy przez wierzyciela na drogę prawną. Na tym etapie wybrana przez wierzyciela kancelaria prawna zawiaduje procesem odzyskiwania należności. Kierowane są pisma do pożyczkobiorcy z informacjami umówienia ugody lub wyciągania dalszych konsekwencji w przypadku dalszego braku opłacania kredytu
- Skierowanie sprawy na drogę sądową. Na tym etapie działania rozpoczyna Komornik Sądowy, który jest do sprawy przyporządkowany właściwością miejscową. To on egzekwuje należności od pożyczkobiorcy w sposób określony przez wyrok Sądu. Może to być comiesięczne zabieranie określonej części zarobków dłużnika lub licytacja tego, co posiada (ruchomości, a w przypadku kredytu hipotecznego nieruchomość określona w umowie)
Wyżej wymienione działanie procesu windykacyjnego to kolejne etapy działań w celu egzekwowania należności. Większe korporacje dysponują zazwyczaj własnym działem windykacji oraz pomocą prawną na miejscu.
Zadłużenie – profilaktyka i jak sobie z nim poradzić?
Aby nie znaleźć się w sytuacji, gdy będzie nam grozić interwencja sądowa, warto przed podjęciem pochopnych decyzji o kolejnym kredycie na chwilę przystanąć i rozważyć wszystkie możliwe wyjścia.
W sytuacji, kiedy już pełnimy rolę dłużnika, nie należy się poddawać i podjąć odpowiedni dialog.
Co możemy zatem uczynić, by po pierwsze podjąć profilaktykę przed uwikłaniem w system windykacji, a po drugie by uratować swoją sytuację finansową? Oto przykłady pewnych działań:
- przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu rozważyć, czy możemy pożyczyć pieniądze od rodziny (wtedy spłacamy tylko to, co wzięliśmy bez procentu)
- zastanowić się czy ten kredy jest tak naprawdę nam potrzebny – czy potrzebujemy natychmiastowej gotówki
- nie ulegać namowom banków o możliwości zaciągnięcia kolejnego „atrakcyjnego” kredytu
- uczyć się oszczędzać – zastanowić się ile możemy potrzebować i rozłożyć to na comiesięczne małe kwoty, które nie kolidują z budżetem domowym
- jeśli decydujemy się na kredyt to ustalamy jego wysokość i warunki spłaty, które są realne dla nas
- w przypadku tzw. załamań życiowych, które uniemożliwiają spłatę kolejnych rat, podjąć dialog z bankiem i ustalić nowy harmonogram spłat
- gdy spłaciliśmy już kredyt, ale ciążą na nas wysokie odsetki, możemy ubiegać o ich umożenie
- w przypadku wielu kredytów i braku możliwości ich terminowej spłaty, warto ubiegać się o kredyt konsolidacyjny (połączenie wszystkich zobowiązań i niższe raty, jednak będzie to rozciągnięte w czasie)
”