Kredyt na mieszkanie – czy to dobry pomysł?

Kredyt na mieszkanie – czy to dobry pomysł?
kredyt-na mieszkanie

Wiele osób po zakończeniu studiów, chce zamieszkać w wielkim mieście, gdzie chce żyć i pracować. Mieszkanie w mieście, zwłaszcza dużym, bez wątpienia daje spore możliwości. Jednak dla wielu ludzi problemem jest brak miejsca, w którym mogą mieszkać.

Konieczność posiadania własnego kąta

Część osób decyduje się wynajmować mieszkanie z kolegami, czy też ze współmałżonkiem. Ofert wynajmu mieszkań jest bardzo dużo, więc nie stanowi to raczej problemu. Alternatywą dla wynajmu jest zakup własnego mieszkania. Niestety jednak, niewiele młodych osób może pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Teraz jest okres, w którym ceny mieszkań są bardzo wysokie i jak na razie nie zanosi się na to, żeby spadły. Dlatego też mnóstwo ludzi decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny

Na temat kredytu hipotecznego powiedziano już bardzo dużo. W Polsce od około 20 lat zainteresowanie tego typu kredytem jest ogromne i nadal nie spada. Bardzo wiele osób zdecydowało się na taki ruch – wzięło kredyt na mieszkanie. Kredyty hipoteczne mają to do siebie, że opiewają na dość wysokie kwoty dla przeciętnego człowieka oraz są zaciągane na wiele lat. Dużo ludzi decyduje się brać kredyty na mieszkanie na okres około 30 lat.

Czy kredyty hipoteczne to dobre wyjście?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wzięcie kredytu dla wielu osób, czy rodzin, to jedyny sposób na to, żeby posiadać własne mieszkanie. Niewiele osób stać na to, żeby zakupić mieszkanie za gotówkę. Niewątpliwym minusem kredytów jest fakt, że każdego miesiąca trzeba przelewać pieniądze do banku. Dla wielu osób jest to obciążenie psychiczne i stres. Kredyt hipoteczny jest obciążony sporym ryzykiem, gdyż trudno przewidzieć co się stanie przez te 30 lat spłacania kredytu na mieszkanie. Wzięcie kredytu jest sporym zobowiązaniem, na którego spłacie trzeba się skupić. Rata kredytu ogranicza domowy budżet, ponadto zmniejsza swobodę, ponieważ musimy zarabiać na to, żeby spłacić dług bankowi. Ewentualna utrata pracy może mieć przykre konsekwencje.

Indywidualna decyzja

Nie można powiedzieć, że kredyt hipoteczny jest czymś złym, gdyż posiadanie własnego mieszkania, nawet dużym  kosztem, to dla wielu spełnienie marzeń, uzyskanie pewnej niezależności i możliwość mieszkania w miejscu, gdzie jest szansa na rozwój zawodowy. Każdy musi podjąć tę decyzję indywidualnie, czy zdecyduje się na kredyt hipoteczny, czy też nie.