Czy da się podnieść zdolność kredytową?

Czy da się podnieść zdolność kredytową?

Wśród Polaków bardzo popularne jest powiedzenie, że pieniądze szczęścia nie dają. Bez wątpienia pomagają one jednak w spełnianiu marzeń i pasji, a one zdecydowanie mogą już być powodem czyjejś radości. Jeżeli nie posiada się odpowiednio wysokich zasobów finansowych, można udać się do banku, który pomoże w realizacji konkretnych założeń, udzielając pożyczki bądź kredytu.

Żadna instytucja finansowa nie decyduje się jednak na przydzielenie klientowi pieniędzy zbyt pochopnie. Najpierw trzeba sprawdzić szereg różnych czynników, dzięki którym można ustalić, czy dana osoba będzie w stanie w ustalonym z góry terminie spłacić wszystkie swoje zobowiązania wraz z odsetkami. 

Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, w jaki dokładnie sposób obliczana jest owa zdolność kredytowa. W każdym banku mogą obowiązywać nieco inne reguły dotyczące udzielania pomocy pieniężnej, w większości miejsc jednak główną rolę w procesie decyzyjnym odgrywają te same czynniki. 

Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić? 

Przed pierwszym kontaktem z bankiem, warto samodzielnie sprawdzić, jak wysoka jest czyjaś zdolność kredytowa i czy w ogóle ma się szanse na uzyskanie kredytu czy pożyczki. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie trzeba już samodzielnie czytać regulaminów dotyczących zasad udzielania pomocy finansowej przez konkretne instytucje. W internecie zupełnie za darmo można skorzystać z bardzo intuicyjnych w obsłudze narzędzi, które pomogą w uzyskaniu potrzebnych informacji i określaniu, o jak dużą kwotę można się ubiegać.

Najłatwiej skorzystać ze strony internetowej banku, na której powinien znajdować się formularz bądź kalkulator. Skorzystanie z aplikacji tego typu zazwyczaj zajmuje najwyżej kilka minut, co z pewnością stanowi sporą zaletę. Osoby, które chcą poświęcić nieco więcej czasu, mogą osobiście udać się do oddziału banku, gdzie pracownik z działu kredytowego przeprowadzi profesjonalną rozmowę, udzieli wszystkich potrzebnych informacji oraz odpowie na dodatkowe pytania klienta. Jeżeli dana osoba chce sprawdzić, ile wynosi jej zdolność kredytowa, może również zadzwonić do działu obsługi klienta. 

Czy da się podnieść zdolność kredytowa?

Czasami, mimo podjęcia wielu starań, czasami okazuje się, że zdolność kredytowa klienta jest niewystarczająca, by otrzymać kredyt w pożądanej wysokości. Czy da się coś zrobić, by poprawić swoją sytuację? Na całe szczęście istnieją sposoby, by podnieść swoją zdolność kredytową. Podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości warto odłożyć większy wkład własny, ponieważ wpływa on znacząco na pozytywną opinię banku dotyczącą klienta.

Aby podnieść swoją zdolność kredytową, warto także wystąpić o udzielenie pożyczki wspólnie z mężem czy z żoną, jeżeli między małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Eksperci polecają także rozważenie zaciągnięcia zobowiązania finansowego na dłuższy okres czasu, ponieważ im dłużej oddaje się pieniądze do banku, tym bardziej obniża się wartość comiesięcznej raty, co w większości przypadków wpływa na zwiększenie zdolności kredytowej.