Czego lepiej nie robić mając długi?

Czego lepiej nie robić mając długi?
zdolność kredytowa

Z roku na rok coraz większa liczba Polaków popada w zadłużenie. Dzieje się tak między innymi przez to, że mamy coraz lepszą dostępność do różnorodnych produktów finansowych, w tym popularnych chwilówek i możemy je wziąć nawet przez internet. Przez nieodpowiedzialne zaciąganie coraz to nowszych kredytów i pożyczek bardzo łatwo można popaść w problematyczne zadłużenie. Dłużnicy często popełniają wtedy wiele błędów, które tylko pogarszają ich sytuację. Jakie to błędy i czego lepiej nie robić, jeśli ma się długi? Podpowiadamy.

Unikanie wierzyciela

Jednym z najpopularniejszych błędów, który popełniają dłużnicy, jest unikanie swojego wierzyciela. Jeśli bank próbuje się z Tobą skontaktować, a co więcej wysyła do Ciebie listy z propozycją dogadania się odnośnie warunków spłaty długów, to nie ignoruj tego i skorzystaj z tej okazji. To, że będziesz ignorować, to że Twój wierzyciel chce się z Tobą skontaktować, nie sprawi, że Twój dług zostanie umorzony i nie będziesz musiał go zapłacić. Wręcz przeciwnie – Twoje odsetki stale będą rosły, aż w końcu sprawa może skończyć się tym, że będziesz miał na głowie nie tylko wierzyciela, ale także komornika. Spróbuj samodzielnie skontaktować się z instytucją, w której masz długi, być może uda Ci się dogadać i ustalić nowe warunki spłaty, które nie są dla Ciebie tak problematyczne, jak te obecne.

Odkładanie spłaty na później

Wiele osób odkłada spłatę zadłużenia na później, bo nie ma wystarczającej sumy pieniędzy. Pamiętaj jednak, że każda suma się liczy i przybliża Cię do spłaty zadłużenia. Całkowita rezygnacja ze spłacania rat to błąd, który bardzo szybko może wpędzić Cię w długi. Nie odkładaj tego na później i każdy odłożony grosz przeznaczaj na poczet spłaty swoich zaległości.

Zaciąganie kolejnych zobowiązań

Wzięcie pożyczki na spłatę poprzedniego zadłużenia wydaje Ci się doskonałym pomysłem? Niestety tak nie jest i zaciąganie coraz to nowszych kredytów i pożyczek w momencie, gdy masz długi, jest najgorszym, co możesz zrobić. Jeśli będziesz to robić pod wpływem impulsu, to szybko możesz wpaść w pętle zadłużeń, z której bardzo ciężko jest się uwolnić. Unikaj spłacania chwilówek kolejnymi chwilówkami. Niestety wiele osób twierdzi, że jest to jedyne rozwiązanie ich problemu, ale istnieje kilka innych, bardziej bezpiecznych sposobów na wyjście z długów. Jeśli Twoja zdolność kredytowa Ci na to pozwala, to możesz np. skonsolidować wszystkie swoje długi i zamienić je na jeden kredyt o niższej miesięcznej racie niż do tej pory. Kluczowa jest jednak zdolność kredytowa, która jest niezbędna, aby wziąć kredyt konsolidacyjny.