Co się stanie gdy będę miał opóźnienie w spłacie rat kredytu

Co się stanie gdy będę miał opóźnienie w spłacie rat kredytu
opóźnienie w spłacie kredytu

Jeśli pożyczyłeś pieniądze w banku, to musisz wiedzieć, jak ważna jest terminowość spłaty rat. Każdy bank podchodzi do tego inaczej, jednak nie zmienia to faktu, że najlepiej będzie, jeśli będziesz spłacać raty swojego zobowiązania terminowo. Co jednak stanie się, gdy wystąpi opóźnienie w spłacie kredytu https://splatapozyczek.pl/? Zobacz, jakie mogą Cię czekać za to konsekwencje i czy jest się czego bać.

Spóźniłem się ze spłatą rat – co teraz?

W życiu mogą nas spotkać różne niespodziewane sytuacje. Opóźnienia w spłatach rat mogą występować z różnych przyczyn. Może się tak stać z powodu nagłego pogorszenia sytuacji finansowej, przez którą nie mamy pieniędzy, aby uregulować wszystkie swoje zobowiązania. Opóźnienie w spłacie kredytu może też nastąpić przez przypadek, gdy po prostu o tym zapomnimy, a wydawało nam się, że zapłaciliśmy miesięczną ratę.

Nie ważne co jest powodem, przez który wystąpiła taka sytuacja, musisz wiedzieć, że dla banku jest to zawsze zły sygnał, którego z pewnością nie przeoczy. Nawet jeśli spóźnisz się ze spłatą zaledwie dzień, to najprawdopodobniej zostanie to odnotowane i nie przejdzie to bez echa. Nie martw się jednak na zapas, bo nie każde spóźnienie jest wysyłane do BIK. W większości banków raportowanie informacji ma miejsce w odstępach miesięcznych. Jeśli zalegasz ze spłatą w momencie przygotowywania raportu, to dopiero wtedy taka informacja zostanie przekazana do BIK i będą miały do niej dostęp inne instytucje finansowe.

Jeśli nie jesteś pewny czy Twoje opóźnienie zostało odnotowane i wysłane do Biura Informacji kredytowej, to możesz to sprawdzić samodzielnie na stronie www.bik.pl. Możesz stamtąd pobrać swój raport, z którego dowiesz się, jak wygląda Twoja sytuacja i czy opóźnienie w spłacie kredytu zostało odnotowane.

Długość opóźnienia a konsekwencje w banku

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaką długość opóźnienia akceptują banki. Faktem jest, że najlepiej będzie, jeśli ze spłatą kredytu nie będziesz spóźniał się wcale. Unikniesz stresu i nieprzyjemnych konsekwencji, które mogą być z tym związane. Zazwyczaj jest tak, że opóźnienia poniżej 30 dni są akceptowane i nie trafiają do BIK. Jednak jeśli nawet zostaną przekazane do BIK, to nie są traktowane przez inne instytucje finansowe jako duży minus, jeśli później kredyt został spłacony w terminie i opóźnienie nie wpłynęło znacznie na resztę spłat.

Co, jeśli nasze opóźnienie wynosi powyżej 30 dni? Wtedy sytuacja może już nie wyglądać tak dobrze i z pewnością zostaniemy wezwanie do zapłaty od banku, w którym mamy kredyt. Dodatkowo na naszym profilu w Biurze Informacji Kredytowej może się pojawić negatywny wpis, który inne instytucje z pewnością wezmą pod uwagę. Jeśli inne banki podchodzą restrykcyjnie do takich opóźnień, to możesz nie dostać kolejnego kredytu, a na pewno nie bez pomocy doświadczonego eksperta kredytowego Spłata Pożyczek.

W przypadku opóźnień powyżej 90 dni najprawdopodobniej żaden bank nie udzieli nam kredytu, a dodatkowo będziemy obarczeni konsekwencjami takiego postępowania. Najprawdopodobniej dostaniesz wypowiedzenie umowy kredytowej oraz zostanie wobec Ciebie wszczęta procedura komornicza.