Co ma wpływ na oprocentowanie kredytu samochodowego?

Co ma wpływ na oprocentowanie kredytu samochodowego?

Kredyty samochodowe różnią się między sobą pod względem oprocentowania, dlatego niektóre oferty są bardziej, a inne mniej korzystne.

Nie jest tajemnicą, że większość potencjalnych konsumentów kieruje się właśnie wysokością oprocentowania, na tej podstawie oceniając atrakcyjność danej oferty. Warto zatem zastanowić się, od czego tak naprawdę zależy oprocentowanie kredytu samochodowego.

Co bezpośrednio wpływa na wysokość oprocentowania?

Wysokość oprocentowania jest zależna od dwóch podstawowych czynników, to jest ustalonej przez bank marży oraz stawki rynkowej WIBOR. Warto podkreślić, że WIBOR jest całkowicie niezależny od samego banku, dlatego tym czynnikiem nie należy się kierować.

Oczywiście powinniśmy poznać jego wysokość, jednakże priorytetem w wyborze banku musi być dla nas marża. W wielu przypadkach uda nam się wynegocjować preferencyjne warunki, chociaż nie każda instytucja finansowa będzie skora do negocjacji. Zanim zdecydujemy się skłonić bank do zaproponowania nam jak najniższej stawki, musimy zdać sobie sprawę, co tak naprawdę wpływa na wysokość marży.

Od czego zależy wysokość marży?

Wysokość marży jest zależna od wielu czynników, w tym między innymi od rodzaju samochodu, który chcemy kupić. Inne stawki mogą obejmować typowe pojazdy osobowe, natomiast inne mogą dotyczyć aut o charakterze dostawczym. Istotny jest także wiek wybranego przez nas samochodu. W tym względzie korzystniejsze okaże się kupno nowego auta, ponieważ wówczas możemy liczyć na znacznie niższą marżę. Bank bierze pod uwagę termin uiszczenia końcowej spłaty, który w tym względzie jest wytyczną.

Jak widać, oprocentowanie kredytu samochodowego jest zależne od wielu czynników, z którymi powinien zapoznać się każdy potencjalny pożyczkobiorca. Tylko na tej podstawie można ustalić, czy dana oferta rzeczywiście jest dla nas korzystna. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze warto poprosić o pomoc konsultanta banku, który dokładnie objaśni nam, ile będą wynosić nasze spłaty razem z oprocentowaniem i dlaczego posiadają one właśnie taką wysokość.